کوله‌گردی برای تازه‌کاران ماجراجویی فوق‌العاده‌ایست. در اینجا نکاتی را که در طی سال‌ها آموخته‌ام قرار داده‌ام که درصورتی که کوله‌گردی تازه‌کار هستید برایتان مفید خواهد بود:

۱٫به کدام نیم‌کره سفر می‌کنید؟

باید اعتراف کنم که، که این اشتباه را چندهفته‌پیش وقتی برای پرواز به آرژانتین در ماه ژوئن برنامه‌ریزی می‌کردم مرتکب شدم. چیزی که به‌آن فکر

 نمی‌کردم این بود که، در ماه ژوئن هوا در اروپا خوب و گرم اما برعکس در آرژانتین به علت وجود زمستان سرد است. مطمئن شوید که می‌دانید در چه زمانی به کجا سفر می‌کنید و آب و هوا در آنجا چگونه خواهد بود! مطمئنا نمی‌خواهید لباس های تابستانتان را با خود به سفر به قطب ببرید!

 

۲٫مقصدتان را انتخاب کنید

به کجا می‌خواهید بروید و چرا؟ آیا برای مکان یا رویداد خاصی می‌روید؟ یا شاید قصد بازدید از مکان دنج خاصی را دارید؟ این‌روزها، کارهایم را خیلی خود جوش انجام می‌دهم. آنقدر در انجام کارهایی که انجام می‌دهم اعتماد به نفس دارم که حتی امروز کارها بد پیش رفت. همانطور که گفتم، قصد صفر به اقیانوس آرام را دارم. خلوتگاهی که قصد ماندن در آن را داشتم برای دو ماه آینده کاملا رزرو شده…ناراحت کنندست!

مطمئن شوید از پیش اطلاع داشته باشید. اگر به‌منظور رویداد خاصی می‌روید، ابتدا بپرسید که آیا بلیط رایگانی وجود دارد یا خیر و سپس شروع به رزرو پرواز و غیره کنید.

۳٫پرواز های ارزان پیدا و رزرو کنید

یافتن پروازهای ارزان دشوار نیست. فقط باید بدانید کجا دنبالشان بگردید! من همیشه پروازهایم را از سایت  Skycanner   چک می‌کنم و مستقیما از همان سایت رزروشان می‌کنم. وقتی بلیط از طریق سایتی پیشنهاد داده می‌شود که نمیشناسمش و به آن اعتمادی ندارم مستقیما به خط هواپیمایی می‌روم و قیمت ها را آنجا چی می‌کنم. اگر برنامه‌تان انعطاف پذیر است می‌توانید هرماه قیمت ها را چک  کنید و ارزان‌ترینشان را انتخاب نمایید. آنجا می‌توانید تخفیف های فوق‌العاده‌ای پیدا کنید. چیز دیگری که زیاد معمول نیست ولی به شما اجازه می‌دهد پرواز های ارزان‌تری پیدا کنید پروازهای open jaw  هستند. از یک فرودگاه پرواز می‌کنید و به فرودگاه دیگری باز می‌گردید. سایت Momondo محل مناسبی برای این‌کار است! من به‌تازگی با خط هوایی Eithad با ۴۲۰ یورو به بروسل- بانگکوک – داسلفورد پرواز کردم!

۴٫چگونه کوله پشتی ببندیم؟ با جا گذاشتن نیمی از وسایل در خانه!

پیش از این‌هم به این موضوع اشاره کردم. درگذشته، آن زمان که شروع به سفر کردم،هفته ها پیش از عزیمت  شروع به جمع کردن وسایل می‌کردم، تا اینکه مادرم به هر دری زد تا مرا متقاعد کند حداقل نیمی از وسایلی که جمع کرده بودم را رها کنم. امروزه می‌دانم چه وسایلی را برای چه مقصدی همراه ببرم اما مجبور بودم آن را از راه خستی بیاموزم.

در اینجا نکاتی هست که به شما کمک می‌کند سفر راحت‌تر و آسوده‌تری داشته باشید:

کیف کمپرس بسته‌بندی باعث می‌شود دسته‌بندی وسایلاتان راحت‌تر و دسترسی به آن‌ها سریع‌تر شود. دیگر نیاز نیست هرگاه به چیزی نیاز داشتید وسایلاتان را کامل درآورید!

ماسک خواب دمادار   این ماسک که توسط ناسا ساخته شده اجازه ورود نمی‌دهد…

هدفون عایق صدای Bose این هدفون‌ها گران اما موثراند. با آنها می‌توانید دوباره در خوابگاه‌های شلوغ و پر سروصدا بخوابید. با داشتن این هدفون‌ها متوجه‌ی هیچ چیز نمی‌شوید.

 حوله سفری –  سبک است و سریع خشک می‌شود!

بالش بادی به اندازه‌ی مشت شماست اما خواب و سفرتان را بسیار راحت‌تر می‌کند.

Relax Ally – درواقع به آن نیاز ندارید! اما زندگیتان بر روی جاده را بسیار راحت‎‌تر می‌کند. آیا شما هم پس از خوابیدن در هواپیما یا اوتوبوس کسل‌اید؟ این اختراع فنلاند به شما کمک می‌کند که در هنگام خواب شانه‌هایتان راحت باشند.

۵٫بهترین سایز کوله‌پشتی

هرچقدر بزرگ‌تر، بهتر! اشتباه است! هرچقدر کوله‌تان بزرگتر باشد، وسایل بیشتری جمع می‌کنید! قول می‌دهم! ممکن است مشکل باشد اما توصیه می‌کنم بجای کوله‌های ۷۰ لیتری  کوله‌ای کوچکتر به اندازه‌ی فقط ۴۰ یا ۵۰ لیتر بخرید. بهتان قول می‌دهم که شما همه‌ی آن ۷۰ لیتر را استفاده می‌کنید درصورتی که ۵۰ لیتر هم کافیست…شما اصلا دوست نخواهید داشت که وسایل زیادی را بر پشت خود حمل کنید! در اینجا لیستی از بهترین وسایل برای سفرهای طولانی که در ماجراجویی های بعدیتان به‌آن نیاز دارید قرار داده‌ام!

۶٫کوله‌گرد تازه‌کار هستید؟ از یک کشور آسان شروع کنید!

اگر پیش از این کوله‌گردی نکرده‌اید یک کشور آسان را برای شروع انتخاب کنید. تایلند کشور فو‌العاده‌ای برای شروع است و همچنین استرالیا. هردو این کشور ها سالانه هزاران کوله‌گرد را خوش‌آمد میگویند  و زیر ساخت‌های خوبی‌هم دارند. پیش از رفتن به هند یا چین یکی از این کشورها را امتحان کنید. همچنین شوک فرهنگی در این کشور ها به شدت برخی از کشور های دیگر نیست! پست‌های تایلند من‌را چک کنید! نکات زیادی برای اولین ماجراجویی شما نوشته‌ام!

۷٫کل سفر خود را برنامه‌ریزی نکنید!

انجامش ندهید! هرگز!….این سناریو را تصور کنید: به مکانی رسیده‌اید و اقامتگاهی برای دو شب رزرو کرده‌اید اما چنان به شما خوش می‌گذرد که دلتان نمی‌خواهد ان مکان را ترک کنید. مشکلی که هست این است: شما از پیش پرواز و اقامتگاه هایتان برای دو هفته‌ی آینده را رزرو کرده‌اید و همه‌ی پولتان را از دست خواهید داد… پس مجبور می‌شوید این مکانی‌که دوستش دارید و همه‌ی کسانی که در آنجا با آن‌ها آشنا شدید اما به‌خوبی با یکدیگر جور شدید را ترک کنید و کارها را آنطور که در خانه برنامه ریزی کردید انجام دهید. انجام دادن کارهای که لیست کرده‌اید یکی پس از دیگری! زمان بدهید خودش پیش بیاید! بهتر است که تعدادی موقعیت فشرده داشته باشید تا اینکه تعداد زیادی موقعیت سطحی! شما همیشه می‌توانید در سفر بعدیتان دوباره بازگردید و آنچه را که در سفر پیشین از دست دادید انجام دهید. من هفته‌ی آینده به اقیانوس آرام سفر می‌کنم. اقامتگاهم برای سه شب اول را رزرو کرده‌ام‌‌، و خواهیم دید پس از آن چه خواهم کرد، ممکن است از آنجا خوشم بیاید و بمانم و یا شاید هم حرکت کنم تا زمانی که مکانی را که دوستش دارم پیدا کنم….

۸٫سفر کردن با پارتنر یا یک دوست خوب

وقتی تصمیم به سفر می‌گیرید صد در صد مطمئن شوید که یک زوج هستید. اگر نیستید بهتر است به تعویق بیندازیدش یا به تنهایی انجامش دهید. هیچ چیز بدتر از دعوا کردن در هنگام سفر نیست. در مورد دوستان هم همینطور است، مطمئن شوید که حقیقتا دوستان خوبی هستید و می‌دانید طرف مقابل چه می‌خواهد… در خانه ممکن است یکیدیگر را هرروز به مد چند ساعت ببینید، اما در هنگام مسافرت شما ۲۴/۷ در کنار هم هستید. مطمئن‌اید از پسش برمی‌آیید؟ این پست را چک کنید چگونه بهترین مسافر را برای سفرمان انتخاب کنیم ، شاید در ماجراجویی بعدیتان کمکتان کند!‎

۹٫کدام بیمه‌ی سفر بهتر است؟

بیمه‌های متعددی وجود دارند. مطمئن شوید که چک کنید که چگونه و چه مقدار را پوشش می‌دهند. آیا رانندگی با اسکوتر را هم پوشش می‌دهند؟ اغلب اگر گواهینامه رانندگی نداشته باشید این کار را نمی‌کنند. اما شما احتمالا در تایلند اسکوتر خواهید راند…جراحات خارجی چی؟ درباره بیمه‌ی سفر آسان‌گیر نباشید. من در آلمان بیمه‌ی فوق‌العاده‌ای به نام signal idunaدارم و چند سال پیش وقتی در استرالیا دچار تصادف با ماشین شدم نجاتم دادند! در آلمان بیمه‌ی خوب دیگری به نام Hanse Merkur! مطمئن شوید در کشورتان بیمه‌ی خوبی پیدا می‌کنید!

۱۰٫بهترین بانک برای سفر

آیا شماهم به هنگام دریاف پول از دستگاه ATMدر خارج کارمزدهای گران می‌دهید؟ من به مدت طولانی عادت داشتم که ده یورو کارمزد دهم. اما این روزها دیگر این کار را نمی‌کنم! با کارت اعتباری DKB هیچ کارمزدی برای برداشت پول نمی‌دهم! ثبت نام کردن برای این کارت اعتباری بسیار آسان است و من پس از چند روز کارت اعتباریم به همراه تمام اطلاعات لازم را از طریق پست دریافت کردم.

۱۱٫هواپیما زدگی چرا اینقدر احساس خستگی می‌کنیم؟

گاهی اوقات خودم‌هم وقتی برای روزها احساس خستگی می‌کنم و قادر به انجام هیچ کاری جز خزیدن به تخت نیستم درباره‌ی هواپیمازدگی دچار شوک می‌شوم… برایش آماده شوید و بدانید که این یک بیماری نیست و طبیعیست که پس از سفر در طی چندین محدوده زمانی چنین حسی داشته باشید. من افرادی را می‌شناسم که به بیمارستان مراجعه می‎‌کردند و دنبال درمان بودند چون هیچ ایده‌ای نداشتند که هواپیمازدگی چیست!

۱۲٫استرالیا و نیوزیلند در سمت مخالف برانید

اولین سفر شما به استرالیا یا نیوزیلند است و از راندن در جهت مخالف هراس دارید؟ نگران نباشید! آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید اما نیاز به تمرکز زیادی دارد! مطمئن شوید یک ون که بیمه داشته باشد رزرو کنید. یکی از دوستان من زیادی آسان‌گیر بود و ماشینی بدون بیمه رزرو کرد. دور زد و به ماشین دیگه‌ای برخورد کرد. کوتاه‌ترین و گران ترین سفر!

۱۳٫به فرودگاه درست بروید!

ممکن است آسان برسد، اما بسیاری از شهر های بزرگ بیشتر از یک فرودگاه دارند. اغلب یک فرودگاه بین‌المللی و یک فرودگاه برای هواپیماهای ارزان‌تر وجود دارد. به‌طور مثال در بانگوک  همه‌ی پروازهای Airasia از فرودگاه   Don Mueang

پرواز می‌کنند و نه از فرودگاه اصلی یعنی Suvarnabhumi.

 

مترجم رضوان شعبان‌نژادیان